infografika - jak oszczędzać

Jak ogrzewać mieszkanie, by osiągnąć komfort i obniżyć rachunki?

 

Rosnące ceny dotyczą niemal każdego produktu i usługi oraz wszystkich grup – zarówno odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorstw, zakładów oraz organizacji. KZGM
w Katowicach nie jest wyjątkiem.
W związku z wprowadzeniem podwyżek przez naszych dostawców ciepła zostaliśmy zmuszeni do zwiększenia wysokości zaliczek na ogrzewanie. To dla nas trudna decyzja,
ale obecna sytuacja powoduje, że nie mogliśmy postąpić inaczej. Możemy za to wpłynąć
na mniejsze zużycie energii - a tym samym redukcję wysokości rachunków - przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego i bezpieczeństwa w naszych mieszkaniach.


Odsłoń grzejniki

By ogrzane powietrze mogło swobodnie przemieszczać się po mieszkaniu, w pobliżu grzejników nie powinno być żadnych przeszkód. Zastawione meblami lub obudową kaloryfery będą ogrzewać właśnie te elementy, a nie cały lokal. Gruba zasłona przylegająca do grzejnika również będzie blokować jego prawidłowe działanie. W tej sytuacji, mimo maksymalnie odkręconego termostatu, możemy odczuwać chłód i dyskomfort.


Zamontuj ekrany odbijające ciepło

By ciepło emitowane przez grzejnik efektywniej ogrzewało mieszkanie, warto zamontować ekrany zagrzejnikowe. To specjalna mata instalowana na ścianie za kaloryferem, która pozwala odbijać energię cieplną od przegrody zewnętrznej i kierować ją do wnętrza lokalu. Tym samym nie marnujemy jej na ogrzewanie ściany zewnętrznej możemy uzyskać komfortową temperaturę przy zużyciu mniejszej ilości ciepła.


Uszczelnij okna

Sprzymierzeńcem strat ciepła i wyższych rachunków są nieszczelne okna. Uszkodzona uszczelka lub jej brak będą skutecznie obniżały komfort lokatorów i podnosiły rachunki. Jeśli przesuwając dłonią wzdłuż skrzydeł okiennych poczujemy obniżenie temperatury i ruch chłodnego powietrza, warto sprawdzić dokładnie to miejsce i uzupełnić je nową uszczelką. Nie zapominajmy jednak o mikrowentylacji, ponieważ sprawne działanie przewodów wentylacyjnych uzależnione jest od napływu zewnętrznego powietrza do lokalu.
Wietrz w odpowiedni sposób
Dla komfortu przebywania w pomieszczeniu, ale także zdrowia, ważne jest regularne wietrzenie lokali. Pozwala to oczyścić powietrze z zanieczyszczeń, a także utrzymać jego odpowiedni poziom wilgotności (wilgotne powietrze dłużej się nagrzewa). O wietrzeniu nie należy zapominać w trakcie sezonu grzewczego! By jednak nie wpływało to negatywnie na nasze rachunki, należy to robić w odpowiedni sposób. Oszczędne i skuteczne wietrzenie powinno trwać krótko, ale intensywnie – po zakręceniu kaloryfera należy otworzyć okna na oścież (najlepiej w kilku pomieszczeniach w jednym czasie) i zamknąć po 10-15 minutach. Pozwoli to wpuścić na raz dużą ilość świeżego powietrza do środka, a jednocześnie nie wychłodzimy znacznie mieszkania.


Dostosuj ogrzewanie do planu dnia

Chociaż przy rozpoczęciu sezonu grzewczego zaleca się maksymalne odkręcenie termostatu, to jednak nie należy pozostawiać go w tej pozycji aż do końca zimy. Warto korzystać
z urządzenia i dobierać moc ogrzewania nie tylko do temperatury na zewnątrz, ale także
do naszej aktywności. Odkręcony w ciągu dnia kaloryfer, gdy w mieszkaniu nie ma żadnego
z domowników, to niepotrzebny wydatek. Warto wtedy ustawić go na niższy poziom ogrzewania, by nie marnować energii, a jednocześnie nie wychłodzić całkowicie pomieszczenia.