Przy ulicy Bronisławy w Ligocie znajduje się niepozorny budynek, który niczym nie wyróżnia się z zewnątrz. Banalna bryła skrywa jednak wewnątrz sensację, której nikt by się w tym budynku nie spodziewał, a także architektoniczne ciekawostki, które warto pokazać.


Pan Jacek Kuczyński - inspektor nadzoru w Dziale Technicznym KZGM - jest miłośnikiem historii i bywając w budynku z racji swych zawodowych obowiązków, za każdym razem był zaintrygowany witrażem w oknie klatki schodowej. Jego wyszukana forma nie dawała mu spokoju podpowiadając, że jego twórca musiał być wysokiej klasy artystą i postanowił przyjrzeć mu się bliżej. Odkrył, że twórcą wykonanego w 1936 roku witrażu jest Fryderyk Romańczyk wybitny artysta witrażysta, zafascynowany młodopolską sztuką secesyjną oraz motywami przyrodniczymi. Więcej informacji o tym artyście znajdziecie klikając tutaj.  Pan Jacek Kuczyński wszedł w kontakt z urzędnikami Miejskiego Konserwatora Zabytków, którzy byli równie zaskoczeni odkryciem. KZGM, doceniając wagę artystyczną i historyczną dzieła zdecydował się na prace konserwatorskie witrażu, by mógł cieszyć oko przez następne lata.

Ponadto, wartymi zwrócenia uwagi w tym budynku są piękne kręcone metalowe schody na dach, z metaloplastycznymi zdobieniami oraz oryginalne przedwojenne balustrady schodów w klatce schodowej, zachowane w bardzo dobrym stanie.

https://katowice.tvp.pl/37265459/witrazowa-perelka-sensacyjne-odkrycie-po-80-latach