Zimowa pora nie zawsze jest dobrym okresem na rozpoczynanie remontów. Jednakże realizacja remontu elewacji przy ul. Markiefki 64 odbyć się mogła dopiero po zwolnieniu środków finansowych z innych zadań. Długoterminowe procedury budżetowe i proces udzielania zamówień publicznych uniemożliwia często rozpoczęcie dodatkowych realizacji we wcześniejszym terminie. Z całą pewnością warto jednak było powalczyć o ten nieplanowany remont, w wyniku którego budynek przy ul. Markiefki 64 potrafi zachwycić przechodniów.
Budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Markiefki 64 w Katowicach został wybudowany pod koniec XIX wieku. Zły stan techniczny elewacji był spowodowany przede wszystkim wiekiem budynku, brakiem odpowiedniej konserwacji i wykonanym w przeszłości złej jakości remontem.
Elewacja frontowa z cegły licowej wymagała oczyszczenia zgodnie zasadami konserwatorskimi, usunięcia samosiejek ze ściany attykowej, przemurowania odspojonych rolek na zewnętrznych krawędziach attyki. Następnie należało elewację wyspoinować i poddać zabiegowi hydrofobizacji.
Wykonawcą robót była firma Konior, a inspektorem nadzoru z ramienia KZGM jeden z najbardziej doświadczonych budowlańców - Pan Józef Biskup.
Efekt prac jest znakomity, ale najbardziej cieszy dbałość o szczegóły. Odnowiono starą lampę od strony podwórza. Stolarka okienna odwzorowuje tę pierwotną. Ciekawostką jest to, że nie mając wiedzy o wyglądzie oryginalnych drzwi wejściowych, inspektor Biskup podpatrzył i zainspirował się drzwiami budynku z naprzeciwka, który wybudowano w podobnym okresie. Podsumowując, wykonano roboty budowlane polegające na:
- wymianie uszkodzonych części elewacji ceramicznej,
- uzupełnieniu ubytków w elewacji ceramicznej,
- przemurowania pęknięć na ścianach zewnętrznych,
- wymianie i uzupełnieniu spoin między cegłami,
- oczyszczeniu elewacji (chemiczne z farb olejnych, emulsji, grafitti),
- scaleniu kolorystycznemu elewacji,
- impregnacji hydrofobowej elewacji,
- wymianie wyeksploatowanych okien i drzwi wejściowych klatki schodowej,
- naprawie pokrycia dachowego,
- hydrofobizacji powierzchni z cegły,
- remoncie ogrodzenia podwórza polegającego na uzupełnieniu ubytków, oczyszczeniu
- oraz wymianie spoin muru ceglanego.