Odnowiona kamienica przy ul. św. Jana 10

Niedawno KZGM w Katowicach  zakończył  dwie duże inwestycje w centrum miasta. Pierwszą z nich było odnowienie kamienicy przy ul. Św. Jana 10.

Ta interesująca budowla z 1898 roku, w stylu neobarokowym, w okresie przedwojennym stanowiła siedzibę hotelu. W budynku od lat mieści się Teatr Lalki  i Aktora Ateneum wraz z zapleczem oraz apteka. Dodatkowo na znaczącej powierzchni obiektu powstaną lokale z przeznaczeniem na działalność gastronomiczną, a pozostała część przeznaczona będzie na działalność biurowo-usługową. Podczas remontu przywrócono pierwotny wystrój elewacji w podwórzu, jak i elewacji frontowej. Elewacja budynku frontowego, bogato zdobiona elementami zoomorficznymi, a także roślinnymi, wyróżnia się strefami ceglanymi w kolorze czerwonym i ugier jasny oraz strefami zagładzonego tynku. Budynek zachwyca nie tylko z zewnątrz, w podwórzu powstały szklane, podświetlane kładki-pomosty komunikacyjne łączące windę z lokalami użytkowymi. Przy ich budowie wykorzystano takie materiały, jak stal, aluminium, szkło bezbarwne i matowe, nadając tym elementom prostą, modernistyczną formę. Odnowiono także wnętrza bogato zdobione malarstwem z elementami geometrycznymi o bardzo mocnej czerwieni pompejańskiej. Poddano renowacji również polichromie widoczne od ulicy w przestrzeni bramy podjazdowej.

Ulicę Wojewódzką wyróżniają niewątpliwie wyremontowane kamienice  o numerach 36 i 38. Ta pierwsza została wybudowana w 1897 roku, druga, nieco starsza, pochodzi z 1880 roku. Te tradycyjne kamienice miejskie z przełomu XIX/XX wieku z bogatym detalem architektonicznym odzyskały swój dawny blask. W miejsce starych oficyn postawiono całkiem nowy budynek (przy ul. Wojewódzkiej 36 A). W budynkach jest obecnie do zasiedlenia 19 mieszkań jedno-  i dwupokojowych o powierzchni nie przekraczającej 73 metrów kwadratowych oraz  3 lokale użytkowe.  Pięknie odrestaurowano klatkę schodową oraz starannie wykonano prace związane z zazielenieniem podwórza.

Warto zaznaczyć na mapie wędrówek po mieście te dwa, stosunkowo niedaleko od siebie usytuowane, punkty: Św. Jana 10 i Wojewódzką 36, 36a, 38. Jasne elewacje wyremontowanych budynków i ich ciekawie zagospodarowane podwórza dodają blasku centrum miasta.