Dom Zdrowia na ul. PCK 1

Wybudowany w latach 60-tych ubiegłego stulecia, w stylu późnego modernizmu, budynek Domu Zdrowia Budowlanych idealnie wpisał się w charakter dzielnicy,  słynnej z perełek tzw. katowickiej moderny. Było to zasługą znakomitych katowickich architektów Henryka Buszko i Aleksandra Franta.


Budynek charakteryzuje się przeszkloną elewacją ukrytą za wąskimi balkonami, ciekawym rozwiązaniem parteru nadającym budynkowi nieprzytłaczający charakter. Ściany budynku obłożone zostały terakotą o wzorze mozaiki.
Lata eksploatacji, trudne warunki atmosferyczne i zanieczyszczenie środowiska odcisnęły swe piętno na stanie technicznym budynku. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach kwalifikując budynek do remontu i przygotowując projekt jego renowacji miał świadomość ciężaru jaki spoczywa na jego barkach przy realizacji tak ważnego dla architektury miasta obiektu, tym bardziej, że jasnym było, że renowacja wzbudzi zainteresowanie ze strony mediów, jak i mieszkańców.
W trakcie prac nad projektowaniem, jak  i w trakcie samych prac remontowych największy nacisk położono na zachowanie charakteru budynku. Stąd zachowano pierwotny podział i rysunek przeszkleń stanowiących w dużej mierze budynkowi o jego wyjątkowości.
Wyeksploatowaną stolarkę okienną zastąpiono jednak ślusarką aluminiowo-szklaną firmy Reynaers. Jednym z jej charakterystycznych elementów są żebra szklane, które poza funkcją estetyczną spełniają funkcję dodatkowego usztywnienia ścianek. Szklenie ślusarki wykonano z szyb zespolonych jednokomorowych wypełnionych argonem, dodatkowo od strony podwórza (latem występuje b. duże nasłonecznienie) zastosowano szyby o podwyższonej ochronie przeciwsłonecznej.
Balustrady balkonów wykonano ze stali nierdzewnej odpornej na działanie czynników atmosferycznych. Dach budynku został ocieplony przy zastosowaniu płyt hybrydowych pokrytych płynnym aluminium. Odtworzono elementy metaloplastyki usytuowane na elewacji oraz symbol graficzny służby zdrowia łącznie z neonem.
Największym wyzwaniem i zmianą w stosunku do pierwotnego wyglądu była wymiana okładzin elewacji, zastępując mozaikową terakotę szlachetną okładziną kamienną ze sprowadzonych z Indii granitów w kolorze szarości Kaszmir White i w odcieniu żółto brązowym Kaszmir Gold.
Efekt tych prac na zobaczyć na zdjęciach poniżej w galerii.