Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

 

Od 1 lipca na podstawie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zaczną obowiązywać nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Również od 1 lipca Miasto z mocy ustawy staje się właścicielem wszystkich odpadów pochodzących z nieruchomości zamieszkałych i jest zobowiązane do ich zagospodarowania w zamian za uiszczanie opłaty na jego rzecz. Przypominamy, że Rada Miasta Katowice podjęła Uchwałę Nr XXX/683/12 z dnia 19.12.2012 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie opłatami komunalnymi oraz stawki opłaty, która wynosić będzie:

- 14 zł/osobę/miesiąc za odpady zbierane w sposób selektywny,

- 20 zł/osobę/miesiąc za odpady komunalne niesegregowane.

Ustanowiono selektywne zbieranie i odbieranie następujących odpadów z uwzględnieniem podziału na odpady :

1) zmieszane (niesegregowane) odpady komunalne,

  1. papier, tektura

  2. szkło,

  1. tworzywa sztuczne,

  2. metale,

  3. zielone, ogrodowe, ulegające biodegradacji,

  4. wielkogabarytowe,

  5. odpady budowlane i rozbiórkowe,

  6. zużyte opony,

  7. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

  8. zużyte baterie i akumulatory,

  9. inne niebezpieczne wydzielone ze strumienia odpadów.

Odpady określone w punktach: 1-5 użytkownicy zobowiązani są do wrzucania do odpowiednich pojemników. Natomiast odpady wymienione w punktach 6 - 11 użytkownicy lokali mieszkalnych położonych na terenie miasta Katowice, zobowiązani są dostarczyć we własnym zakresie do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów, w którym zostaną bezpłatnie odebrane. Do końca przyszłego roku w mieście mają być 4 takie punkty.

Od 1 lipca na terenie Miasta punty takie będą zlokalizowane w:

  • Katowicach - Dąbrówce przy ul. Milowickiej 7

  • Katowicach przy ul. Obroki 140.

Istnieje również możliwość zlecenia odpłatnego transportu ww. odpadów, określonych w punktach 6-11, firmie świadczącej usługę odbioru odpadów na podstawie rozstrzygniętego przez Miasto przetargu (MPGK Katowice Sp. z o. o. ul. Obroki 140 tel. 32- 3578-612), lub innej firmie uprawnionej do transportu takich odpadów.

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że od 1 lipca prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów wymagać będzie od mieszkańców gruntownej zmiany nawyków i dyscypliny, co do sposobu gromadzenia odpadów. Świadome przygotowanie się do zmiany przyzwyczajeń i kontrola nad gromadzeniem „naszych śmieci” na pewno będzie się opłacało, gdyż różnica w cenie wynikła z niesegregowania odpadów jest bardzo istotna, a dodatkowym aspektem wprowadzonych zmian jest przecież dbałość o środowisko.

 

Odpowiedzialna za treść: Gabriela Sznel

 

Brak załączników.

Brak informacji o zmianach.