Fragment muralu na budynku przy ul. Tylna Mariacka 25

Ostatnimi czasy trudno nie zauważyć gigantycznych malowideł pokrywających całą ścianę bloku, mostu czy innej konstrukcji. Murale, czym właściwie są?

Według słownikowej definicji oznacza ono dekoracje naścienną, najczęściej monumentalną mającą zmusić do refleksji bądź zareklamować jakiś produkt czy wydarzenie. Były one popularne za czasów PRL'u, teraz jednak Katowice przez ostatnie 5 lat są właśnie nimi upiększane.

Odbyło się już pięc edycji „Street Art Festiwal” w Katowicach, która jest organizowana przez Miasto Ogrodów. Właśnie w tym czasie artyści z całego świata zlecieli się do stolicy Śląska aby upiększać różne obiekty i przy okazji zmuszać do refleksji. Niewątpliwie ich dzieła są zaskakujące. W tym roku murali doczekaliśmy m.in w Szopienicach, gdzie tamtejszy obraz przedstawia właściciela huty cynku, która czasy swojej świetności ma dawno za sobą. Na Załężu, który przedstawia zgniecione samochody – przykład pejoratywnego konsumpcjonizmu oraz przy ul. Kościuszki, ul. Siewnej, ul. Roździeńskiego i ul.  Mariackiej. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych murali w Katowicach jest kura, która znajduje się przy ulicy Mariackiej Tylniej, umila ona wjazd na dworzec główny pasażerom pociągów, jest ona dziełem drugiego festwialu jaki odbył się w 2011 roku.

Inicjatywa jest bardzo zachwalana przez mieszkańców Katowic, stare szare budynki nagle nabierają życia i koloru. Poza tym przejścia podziemne nie są już tak przerażające jak wcześniej, oby i w następnych latach przybywało tych „monumentalnych” dzieł sztuki.

Sporządził: Stażysta Kamil Nocoń (Dział Organizacyjny i Kontroli Wewnętrznej)

Żródło:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Katowice_-_Mariacka_Tylna_%28graffiti1%29.jpg

http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/katowice-street-art-festival-2015,3410907,galop,15828147,t,id,tm,zid.html