Długie letnie dni są przez wszystkich z niecierpliwością wyczekiwane. Ale często zdarza się, że dziecko spędza wolny czas przed telewizorem lub komputerem, dlatego warto rozejrzeć się dookoła i „pobuszować” w miejscach w mieście, które z pewnością zaciekawią najmłodszych mieszkańców Katowic. Oto wybrane z licznych atrakcji miasta, które mogą stać się alternatywą czasu spędzanego dotychczas przed monitorem.
Miłośnicy architektury oraz historii przemysłu kopalnianego powinni odwiedzić katowicką dzielnicę Nikiszowiec. Znajduje się ona na Szlaku Zabytków Techniki i znacząco odbiega od kojarzonych z blokami z wielkiej płyty osiedli robotniczych. Może to być dla dzieci ciekawa lekcja historii. Do największych zabytków dzielnicy zalicza się układ urbanistyczno-przestrzenny osiedla robotniczego, które pochodzi z I połowy XX wieku. Na uwagę zasługuje także zespół szybu "Pułaski" kopalni Wieczorek, w skład którego wchodzi nadszybie z wieżą wyciągową, sortownią, maszynownią, kuźnią, a także cechownią i łaźnią.
Miejscem w które warto wybrać się na rodzinny spacer jest Giszowiec, będący „osiedlem w ogrodzie”. Obok blokowisk można spotkać tutaj zabytkowe domki w stylu chłopskim, przeważnie jedno- i dwurodzinne, stanowiące niegdyś zwarte osiedle górnicze. Dzielnica została zaprojektowana na początku XX wieku jako wiejskie osiedle robotnicze.
Dolina Trzech Stawów jest częścią Katowickiego Parku Leśnego.
Największą atrakcją Doliny są liczne, wypełnione wodą poprzemysłowe wyrobiska, z których trzy wyróżniają się sporą powierzchnią. Znajduje się tutaj najlepsza w Polsce trasa rowerowo – rolkowa. Wśród zieleni nie brakuje również placów zabaw oraz miejsca na rodzinny piknik. Bezpośrednio w sąsiedztwie doliny znajduje się lotnisko Muchowiec, gdzie obejrzeć można ciekawe modele samolotów.
Park Zadole w Katowicach powstał na początku XX wieku. Na terenie parku nie brakuje przestrzeni do aktywnego spędzania czasu. Są tutaj korty tenisowe, tory deskorolkowe a także godny polecenia basen kąpielowy ze zjeżdżalnią. Z myślą o najmłodszych przygotowano także trzy place zabaw. Dodatkową atrakcją są urządzenia do ćwiczenia na zewnątrz dla rodziców.
Kopalnia Cukierków "Hanys" położona przy ul. Plebiscytowej 9 jest pierwszym na Śląsku miejscem gdzie można podpatrzeć jak wygląda proces powstawania kolorowych łakoci. Wewnątrz manufaktury zobaczyć można kopalniany szyb, składnicę cukierków i jeżdżący kopalniany pociąg z wagonikami wypełnionymi wyprodukowanymi na naszych oczach słodyczami.
W każdy weekend i święto można przejechać się zabytkowym tramwajem nr „0” Pojazd ma drewniane ławki, ręcznie przesuwane drzwi i melodyjny ton dzwonka. Takie składy kursowały niegdyś tylko w Katowicach i Warszawie.
Autorką artykułu jest Pani Weronika Jasonek - pracownik Oddziału Eksploatacji Budynków nr 4