Beczka na deszczówkę

Dwa 500 - litrowe zbiorniki na deszczówkę trafiły do Katowic w ramach jubileuszowej akcji firmy Ecol-Unicon, zajmującej się poprawą jakości środowiska wodnego.

Jeden zbiornik (beczka na deszczówkę) został zamontowany przy ul. Panewnickiej 75. To budynek wielorodzinny, w którym znajdują się również siedziby kilku organizacji non profit, pozarządowych i innych. Beczka jest usytuowana na tyłach budynku i posłuży do podlewania bujnej zieleni.
Drugi zbiornik (beczka na deszczówkę) zamontowaliśmy przy ul. Słonimskiego 12, przed siedzibą Rady Jednostki Pomocniczej nr 12 w Katowicach - Koszutka. Powstał tutaj niedawno Ogród Społeczny, który mieszkańcy stworzyli wspólnie w ramach miejskiego projektu KatoObywatel #ZróbMySobieOgród. Deszczówka przyda się do jego podlewania, ale też posłuży mieszkańcom sąsiednich podwórek.
Mała retencja to prosty sposób na gromadzenie wody w okolicy. Pisaliśmy o tym: Mała retencja
Choć przez kilka ostatnich dni padało, to nie ma co ukrywać, że nie rozwiązuje to problemu suszy. Zmiany klimatyczne doprowadziły do tego, że zimy są łagodne i brak pokrywy śnieżnej nie pozwala kumulować wody opadowej. W efekcie prowadzi to do tego, że stan wód już wiosną jest dużo niższy, niż powinien. Późniejszy brak deszczu jeszcze ten problem pogłębia.
Świadomi niepokojących zmian, które nas mocno dotykają, wszyscy powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by zużywać mniej wody i lepiej nią gospodarować.Pisaliśmy o tym: Łapiemy deszczówkę .

 

Bardzo dziękujemy za współpracę następującym podmiotom :

 ecol-unicon oraz Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o. o.Mapa małej retencji oraz Urzędowi Miasta Katowice (KatoObywatel).