Smardz stożkowaty

Wiosna to nie tylko soczysta zieleń trawników i drzew, czy żywe kolory kwitnących krzewów i kwiatów. Od kilku lat na klombach okrywanych korą drzew iglastych, można zaobserwować coraz częściej pojawiające się od marca do maja, niecodzienne i rzadko występujące grzyby.

Na klombie obsadzonym krzewami iglastymi, przy nowo wybudowanym budynku komunalnym przy ul. Kordeckiego 2a, od kwietnia możemy zaobserwować dość intensywny ich wysyp.

Smardz stożkowaty (Morchella conica) – bo o nim mowa - występuje w lasach nadrzecznych i świerkowych, na brzegach lasów i dróg, na składowiskach drewna. W Polsce jest to dość rzadki grzyb jadalny, spotykany najczęściej w górach. Pojawia się, w zależności od długości zimy, od marca do maja. Gatunek ten objęty jest częściową ochroną na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.

Smardz stożkowaty, szczególnie przez mniej wprawionych grzybiarzy, może być mylony z trującą piestrzenicą kasztanowatą. Skoro te piękne grzyby zadomowiły się w miejskich warunkach pamiętajmy, że są pod ochroną i pozwólmy im cieszyć nas swym widokiem w okresie, kiedy przyroda budzi się do wiosennego życia.

Autor: specjalista ds. zieleni Grzegorz Kot