Na ciekawe pomysły jesteśmy w KZGM zawsze otwarci - nawet w dziedzinach, które wydawałoby się są dalekie od naszej podstawowej działalności.

Często inspiracji dostarczają sami pracownicy KZGM, którzy przynoszą pomysły zaobserwowane w innych miastach lub podejrzane w gazetach, czy Internecie. Taką inspiracją stała się idea „bookcrossing`u”, czyli pozostawiania książek w miejscach publicznych po to, by zainteresowane osoby mogły je przeczytać i ponownie przekazać dalej. Akcja ma zasięg ogólnoświatowy, a jej nadrzędnym celem jest propagowanie czytelnictwa.
Od pomysłu do realizacji w tym przypadku była krótka droga. Pierwsza ogólnodostępna biblioteczka stanęła w siedzibie KZGM przy ul. Grażyńskiego 5. Biblioteczka ma swoją stałą opiekunkę (pracownicę KZGM) i szybko zapełniła się książkami. Ponieważ ideą „bookcrossing`u” jest wyjście z propozycją czytelnictwa jak najbliżej mieszkańców, druga z otwartych bibliotek stanęła na zrewitalizowanym podwórku przy ul. Kościuszki/Szeligiewicza/ Narcyzów/ Różana i równie szybko znalazły się w niej książki.

KZGM inicjując akcję jeszcze w tym roku, chce w ten sposób przetestować, jaki będzie jej odbiór, a jeśli pomysł trafi na podatny grunt, na wiosnę 2019 roku będziemy gotowi na zainstalowanie bibliotek na innych naszych terenach. Zachęcamy więc mieszkańców naszych zasobów zainteresowanych pomysłem do kontaktu z Komunalnym Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Podobne biblioteczki mogą powstać zarówno na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz budynków - w klatkach schodowych.
Razem uwolnijmy książki z naszych szaf!